Seagate: tradiční výrobce HDD ve světě, kde přebírají vládu SSD – 1. část
Seagate Technology je americká společnost zabývající se výrobou produktů a nabízení služeb sloužících pro ukládání a správu dat. Za svoji více než čtyřicetiletou historii se nejvíce proslavila v oblasti klasických plotnových disků, tedy HDD. Technologie pevných disků sice v oblasti retailových uživatelů počítačů pomalu ustupuje úložištím typu SSD, ale přesto plotnové disky zdaleka neřekly své poslední slovo. Seagate však na tento trend reaguje diverzifikací své činnosti do oblasti serverů a cloudových služeb. V článku nastíním, v čem tato činnost spočívá a jakou má pro společnost budoucnost.
Hlavní obory činnosti společnosti Seagate
V současné době se činnost společnosti Seagate dá rozdělit do šesti částí. Kromě výroby klasických pevných disků se zaměřuje i na dodávání modulárních rackových serverových řešení a souvisejících služeb. V některých oblastech přechází na model předplatného, který mu zajišťuje stabilnější příjmy.
Výroba pevných disků neboli HDD
Výroba klasických plotnových disků je stále hlavním zdrojem příjmů, a to i přes rychlý nástup SSD v oblasti osobních počítačů. Společnost produkuje například řady Exos či IronWolf, které jsou určené převážně pro nonstop provoz v serverech, datových centrech nebo NASech. Mimoto naopak řada Baracuda slouží převážně v osobních počítačích.
Enterprise úložné systémy
Další činnost společnosti Seagate spočívá ve výrobě modulárních rackových úložných systémů určených pro střední a velké společnosti. V tomto segmentu má společnost výhodu v možnosti používání vlastních komponent. Tím snižuje náklady a zvyšuje spolehlivost a efektivitu celého řešení, čímž získává výhodu oproti konkurenci. Typickým zástupcem systému je třeba řada Exos CORVAULT. Zajímavá je také možnost škálovatelnosti celého řešení. V případě nedostačující kapacity z důvodu vyšší produkce dat si zákazník prostě doobjedná další moduly.
Cloudové služby – Lyve Cloud
Velmi zajímavým oborem činnosti společnosti Seagate je služba Lyve Cloud. Jedná se o S3 cloudový systém, který společnost provozuje ve spolupráci s partnery jako třeba Equinix. Technicky je systém řešen způsobem, kdy Seagate provozuje vlastní Hardware v pronajatých datacentrech. Tím mu odpadají miliardové náklady na stavbu a provoz budov a místo toho se může soustředit na to, co umí. Úložiště je zaměřené na snadnou archivaci, zálohování a dlouhodobé uchování dat pro firmy. Seagate se chlubí především transparentním cenovým modelem, kdy zákazník platí za kapacitu, nikoli objem přenesených dat.
Mobilní úložiště a přenos dat – Lyve Mobile
Další služba, kterou Seagate nabízí za předplatné se nazývá Lyve Mobile. Jedná se o přenosné šifrované úložné jednotky. S jejich pomocí se dají velmi snadno fyzicky přenášet data z terénu do centrálního datového úložiště. Řešení je velmi vhodné pro společnosti, které často pracují v terénu a potřebují mít svá data v bezpečí. Hlavními produkty v tomto segmentu jsou Mobile Array nebo Mobile Shuttle.
Creative Pro
Creative Pro je segment externích úložišť určený převážně pro fotografy, tvůrce obsahu, designéry nebo střihače videa. Seagate tyto produkty vyrábí pod značkou LaCie, kterou vlastní. Z hlediska tržeb se pro společnost jedná o méně významný segment. Svojí kvalitou, parametry a výkonem však posilují vnímání značky jako prémiového partnera v tomto odvětví. Jako příklad produktů v tomto segmentu uvedu třeba LaCie Rugged nebo 2big Dock.
SSD a flash úložiště
V segmentu SSD a flash úložišť má Seagate velikou konkurenci. Tato oblast pro společnost není stěžejní, ale představuje určitý potenciál do budoucna. Seagate se snaží SSD implementovat do svých širších řešení a vytvářet tím přidanou hodnotu. Úložiště typu SSD nabízí společnost pod modelovým označením Nytro SSD nebo v řadě FireCuda.
Řekla už technologie HDD své poslední slovo?
Společnost Seagate je stále převážně výrobce HDD. Z toho plyne logická otázka, jakou má před sebou celá ta technologie vlastně budoucnost. Segment osobních počítačů nebo herních konzolí již prakticky ovládla technologie SSD. Starší HDD mají ale stále, co nabídnout.
Klasické pevné disky jsou oproti SSD stále výrazně levnější. Z toho důvodu kralují oblasti datových center, kde je rozdíl v ceně při tak obrovských kapacitách již znatelný. HDD mají také oproti SSD poněkud jiný průběh životnosti. Zatímco u pevného disku se nejvíce opotřebovává mechanika, u SSD jsou to paměťové buňky. Opotřebení plotnových disků je na rozdíl od SSD dobře předvídatelné. Stejně tak pevné disky prakticky nemají pevně stanovený objem dat, která mohou za svoji životnost zpracovat. Naopak u SSD je tato hodnota definována.
Důležitý detail, který však může pro některé použití být důležitý, je doporučení ohledně udržování SSD pod napětím. Není to tak, že by SSD potřeboval být stále napájen, aby si zachoval data. Tento fakt platí pro moduly RAM, tedy operační paměť, ale o té zde řeč není. V případě, že je SSD značně opotřebený, může se stát, že o svá data přijde, pokud je delší dobu bez proudu. Naopak u HDD toto v podstatě nehrozí. Z toho je možné vyvodit důležitý závěr. Klasické plotnové disky se hodí třeba pro archivaci dat. Nejsou sice tak rychlé, jako SSD, ale právě v prostředí, kde je třeba data hlavně ukládat, a ne až tak často číst to příliš nevadí. Zde připomenu technologii magnetických pásků, která se také dodnes používá právě třeba v archivech.
Mohl bych zde vyjmenovat mnoho dalších rozdílů mezi technologiemi HDD a SSD. Důležitější ale je skutečnost, že klasické plotnové disky mají ještě stále své pevné místo ve světě technologií. Společnost Seagate tedy o svůj hlavní zdroj příjmů jen tak nepřijde. V daleké budoucnosti ale bude zájem o HDD nejspíš klesat a z toho důvodu Seagate investuje do dalších sektorů.
Pokračování příště...
Článek se docela rozrostl, a proto to zde utnu. V příštím díle se zaměřím na další důležité faktory při posuzování společnosti Seagate. Budu se na vás těšit...