Technologie

Představení – cestovní sada pájecího pera JCD-908S s příslušenstvím

22.3.2025
spravce

V současné době postupně vybavuji svoji začínající elektro dílnu. Jedním z nejpodstatnějších nástrojů každého elektro kutila je pájecí pero. Na rozdíl od klasické trafo páječky s jeho pomocí dokážeme velmi citlivě pájet i drobné součástky, aniž bychom jim ublížili. Po důkladném prohledání internetu jsem si vybral cestovní sadu pájecího pera JCD-908S s příslušenstvím. Pokud nechcete číst článek, podívejte se na mé video, kde celou sadu představuji.

Tuto sadu je v současné době možné sehnat za necelých šest set korun. Pokud ji nepotřebujete, můžete si zakoupit samotné pero za necelých čtyři sta korun. Pojďme si podrobně rozebrat, co vlastně sada obsahuje.

  • Samotné pájecí pero JCD-908S
  • Stojan na pájecí pero v rozloženém stavu
  • Hliníková odsávačka cínu
  • Tuba s osmi gramy trubičkové pájky o průměru 0,8 milimetru
  • Čistící houbička
  • Zahnutá antistatická pinzeta ESD-15
  • Červený a černý drátek
  • Nástroj na odizolování vodiče a kabelu
  • Sada pěti kusů náhradních hrotů DBL 900m-T
  • Uzavíratelný obal pro uložení všech komponent sady

Tento typ pájecího pera má obecně příznivé recenze a běžnému domácímu kutilovi by měl bohatě stačit. Disponuje výkonem osmdesát wattů a teplotním rozsahem sto osmdesát až pět set stupňů celsia. Teplotní stabilita se nachází v rozmezí plus minus pět stupňů celsia. Pero je napájené z běžného síťového napětí 230 V o frekvenci padesát až šedesát Hertzů.

Pero jednoduše zapneme zapojením jeho síťové zástrčky do zásuvky. V ten okamžik se začne nahřívat topné těleso. V závislosti na navolené teplotě zabere nahřívání dobu kolem jedné minuty. Tento proces je indikován na displeji blikáním drobného symbolu v pravém horním rohu. Samotnou regulaci teploty provádíme pomocí tlačítek plus a minus umístěných po stranách displeje. Krátkým stiskem teplotu zvedneme, resp. snížíme o jeden stupeň celsia. Dlouhým stiskem dochází k postupnému a rychlému zvyšování, resp. snižování teploty.

Před prvním použitím pera bychom správně měli zkalibrovat jeho teplotu. Použijeme k tomu teploměr. Po zapojení pera do sítě a ustálení navolené teploty přiložíme hrot pera na teploměr. Následně si zaznamenáme jak teplotu na displeji pera, tak teplotu, kterou ukazuje teploměr. Do kalibračního režimu vstoupíme vzájemným stiskem tlačítek plus a minus. Pokud pero ukazovalo teplotu třeba o pět stupňů celsia menší než teploměr, navolíme pomocí tlačítka minus rozdíl minus pět stupňů. V případě opačného, tedy kladného rozdílu postupujeme analogicky pomocí tlačítka plus. Následně kalibraci uložíme opět společným stiskem tlačítek. Případně se režim po krátké době ukončí sám.

Dále máme možnost změnit jednotku, v níž je teplota zobrazována. Do nastavení vstoupíme vzájemným stiskem tlačítek plus a minus ještě před zapojením zástrčky pera do zásuvky. Po následném zapojení tlačítka pustíme a krátkým stiskem tlačítka minus docílíme přepínání jednotky teploty.

K peru dostaneme také dalších pět výměnných pájecích hrotů. Výměna hrotu je velmi snadná. Odšroubujeme aretační matici a vysuneme zajištění hrotu. Následně sejmeme hrot z topného tělesa a analogickým postupem namontujeme hrot jiný. Máme na výběr z různých tvarů a velikostí, v závislosti na konkrétním druhu práce. Tím jsme dokončili představení pera a můžeme se podívat na zbytek sady.

Nezbytnou součástí je stojan na odkládání pera, který je v sadě rozložen na tři kusy. Drátěný trychtýř kotvíme k plechové základně pomocí krátkého metrického šroubu a matice. Do výlisku v základně pokládáme houbičku na čištění hrotu. Udržování hrotu v čistotě je při pájení velmi důležité. V ceně máme i osm gramů trubičkové pájky v praktické tubě, která nám usnadňuje držení a přikládání pájky k hrotu.

Jistě oceníme i hliníkovou odsávačku cínu, díky níž můžeme snadno demontovat součástku z tištěného spoje. Sada obsahuje i drobný nástroj sloužící k odizolování vodičů, případně malých kabelů. I když tak možná nevypadá, je praktický a svoji práci si odvede. Posledním a stále velmi důležitým nástrojem v sadě je antistatická pinzeta ESD-15. Díky ní dokážeme pracovat i s malými součástkami, aniž bychom je zamastili prsty, nebo se spálili při pájení. Jako bonus jsou v sadě dodávána i dvě klubka slabých vodičů, jedno s červenou izolací a druhé s černou.

Všechny nástroje jsou velmi účelně uloženy v látkovém pouzdru uzavíratelném zipem. Jeho součástí je dokonce i poutko, za které ho můžeme nosit, případně pověsit. Osobně jsem si tuto sadu vybral hlavně proto, že s elektronikou začínám. Hodila se mi tedy možnost získat za lepší cenu více praktických nástrojů. Pro někoho, kdo má již vybavenou dílnu tato sada možná již nebude tolik výhodná. Na druhou stranu díky praktickému obalu máme možnost sebou velmi jednoduše nosit ty nezákladnější nástroje pro pájení elektronických součástek. To je také hlavní účel celého řešení.

Za sebe musím zatím říci, že mě celá tato sada příjemně překvapila svojí praktičností, kvalitou a příznivou cenou. Na druhou stranu je příliš brzy na nějaké vážné hodnocení. Opravdovou hodnotu všech nástrojů ukáže až čas. Můžete se proto těšit na recenzi vyplívající z dlouhodobého používaní.