Klešťový měřák MT-9030A – představení
V hobbymarketech se dá koupit ledacos. Nedávno se ke mně dostal čínský klešťový měřák MT-9030A. Profesionál, nebo náročný kutil si něco takového asi nepořídí, ale přesto se s takovým přístrojem můžeme všichni v praxi setkat. Pokud nechcete číst článek, koukněte se na mé video, kde ukazuji vše podstatné.
Protože se jedná o laciný čínský výrobek dohledávají se k němu těžko nějaké bližší technické specifikace. Dle přiloženého návodu v českém jazyce a údajů na přístroji přece jen dám něco dohromady. Samotný měřák nepůsobí na prví pohled a dotek vyloženě laciným dojmem.
Je vybaven rozeviratelnými kleštěmi pro měření střídavého proudu ve vodiči. Rozevření kleští se ovládá ovladačem na levé straně přístroje. Šířka rozevření kleští činí zhruba dvacet milimetrů. Jejich vnitřní průměr je dvacet pět milimetrů, zatímco vnější odpovídá zhruba padesáti milimetrům. Již těmito parametry přístroj napovídá své určení spíše pro domácí kutily.
Pro zobrazování naměřených údajů slouží 3 ½ LCD displej. Maximální zobrazitelná hodnota je tedy 1999. Na pravém boku přístroje se nachází fyzické tlačítko sloužící pro aktivaci funkce data hold. Tím je na displeji zmražena poslední naměřená hodnota. Pod displejem je situován posuvný přepínač funkcí. Směrem doprava aktivujeme nejdříve měření střídavého proudu, dalším posunem se dostaneme do měření střídavého napětí a v poslední poloze máme možnost měřit kontinuitu vodiče anebo zjistit úbytek napětí na diodě v průchozím směru.
Na spodní straně přístroje máme dvě zdířky určené pro klasické čtyřmilimetrové banánky. Levá zdířka slouží jako COM neboli zem a pravá jako plus. Tyto zdířky slouží pro měření střídavého napětí, kontinuity vodiče a napětí diody v průchozím směru. Jelikož tyto zdířky nemají sloužit pro měření proudu je logické, že jsem nikde nedohledal informaci o tom, zda jsou jištěné proti přetížení. Proto je velmi důležité nenechat posuvný přepínač přepnutý na měření proudu, pokud chceme třeba měřit napětí v zásuvce. Mohlo by dojít k zahoření měřáku a našemu úrazu.
K měřáku jsou dodávány i dva měřící hroty údajně dimenzované až do tisíce voltů. Působí však velmi laciným dojmem. Díky standartní velikosti zdířek máme naštěstí možnost dokoupit vlastní hroty, což vřele doporučuji. Jako poslední praktický detail uvedu ještě poutko na levé spodní straně přístroje. Umožňuje nám navlečení na ruku a nehrozí proto pád přístroje například při práci ve stísněných podmínkách.
Pojďme si nyní rozebrat podrobně elektrické parametry přístroje. Nikde se mi však nepovedlo dohledat kategorii prostředí, pro které je přístroj určen. Tento měřák slouží pro měření střídavého proudu až do velikosti dvě stě ampér. Jsou k tomu určeny výše popsané kleště na těle přístroje. Je důležité poznamenat, že měřák měří proud v jednom vodiči, nikoli kabelu. Pokud obepneme kleštěmi například přívodní kabel k pračce, ukáže se nám na displeji nula. Dojde totiž ke vzájemnému odečtení proudů procházejících fází do a nulou ze spotřebiče. Nejlepší využití tohoto měřáku je tedy typicky na zjištění proudu procházejícího vodičem z jističe v rozvaděči.
Dále můžeme pomocí již zmíněných zdířek měřit střídavé napětí do velikosti čtyři sta padesáti voltů. Stejně nám stejné zdířky umožňují změřit úbytek napětí na diodě v průchozím směru. Samotný přístroj k tomu využívá proud až do velikosti jedna celá dvě desetiny mili ampér a napětí až tři celé dvě desetiny voltu. Poslední praktickou funkcí měřáku je test kontinuity obvodů neboli prozvonění kabelu. Slouží k tomu opět spodní zdířky na přístroji. Pokud není obvod nikde přerušený a jeho odpor je menší než sedmdesát pět ohmů, ozve se zvukový signál. Za sebe musím poznamenat, že mi nepřijde příliš hlasitý, ale v domácích podmínkách je asi dostačující.
Tento měřák je napájený devíti voltovou baterií, ke které se dostaneme po odšroubování krytu na zadní straně přístroje. Nepovedlo se mi nikde dohledat, zda je v současné době možné tento měřák někde zakoupit. Dle některých zdrojů se přístroj ve své době prodával za cenu kolem pěti set korun. Konkrétní kus, který se mi dostal do rukou byl dle údajů na krytu vyroben roku dva tisíce dvacet dva.
Dle několika prvních dojmů a krátkého testování musím poznamenat, že se nejedná o vyloženě špatný přístroj. Rozhodně neoplývá přesností a množstvím funkcí. Pro domácího kutila však může být dostačující. Při pravidelnějším používání určitě doporučuji dokoupení lepších měřících šňůr. Sám za sebe musím dodat, že si pro tento přístroj nějaké využití najdu.