Krimpování konektoru RJ45
Jednou z mnoha věcí, se kterou se setkáte při stavbě vlastní domácí sítě je krimpování konektoru RJ45. Není na tom nic složitého a při dodržení několika zásad to zvládne každý. Konektor RJ45 slouží pro síťové spojení různých zařízení. Pojďme si trochu podrobně rozebrat teorii.
Pro interiérové využití v běžné domácnosti by nám měli stačit relativně levné komponenty. Osobně pro rozvody v interiéru používám nestíněný kabel CAT-5E od výrobce Solarix. Jedná se o běžný kabel s přenosovou rychlostí až 1Gb/s, což pro mé účely postačuje. Stejně tak kabely osazuji nestíněnými koncovkami RJ45 CAT-5E.
Existují dva možné způsoby zapojení konektoru RJ45.
T-568A
T-568B
Rozdíl spočívá v pořadí barevných vodičů. Kabely pro standard RJ45 mají celkem osm vodičů, které tvoří čtyři barevné páry. Dle způsobu použití schémat zapojení zobrazených výše můžeme vytvořit buď přímo zapojený kabel anebo křížený kabel. Druhý v pořadí se tak často nepoužívá. Dle různých zdrojů je vhodný pro spojení dvou stejných zařízení, třeba dvou switchů. Vytvoříme jej, pokud na jedné straně kabelu zapojíme konektor dle schématu T-568B a na druhé dle T-568A. Tím vlastně dojde k prohození pořadí pinů a proto vznikne křížený kabel. Nejčastěji jsem se v praxi setkal s přímým zapojením. U něj se používá na obou koncích schéma T-568B. Tento kabel slouží pro spojení různých zařízení. Typicky takto připojíme počítač ke switchi.
Pro samotnou práci teoreticky potřebujeme jen lámací nůž a krimpovací kleště. Osobně ale doporučuji následující výbavu:
Krimpovací kleště
Odizolovací nástroj na datové kabely
Kleště na slabé vodiče
Takto se nám bude pracovat daleko lépe. Záleží ale samozřejmě na tom, jak často se této činnosti chcete v budoucnu věnovat. Levné krimpovací kleště, které dobře poslouží se dají koupit za pár stokorun.
Pojďme si nyní popsat samotný postup lisování, neboli krimpování konektoru. Pomocí odizolovacího nástroje zbavíme kabel zhruba v délce tří centimetrů izolace. Můžeme i více, není to na škodu alespoň se nám bude lépe postupovat dále. V tuto chvíli se nám odhalily čtyři smotané páry vodičů. Opatrně všechny rozmotáme, narovnáme a srovnáme dle barveného schéma, které chceme použít. Pokud máme vodiče správně srovnané, přiložíme si konektor do polohy, ve které jej budeme přibližně lisovat. Vodiče následně zakrátíme dle konce konektoru štípačkami na slabé vodiče. Délka vodičů od konce izolace by měla vycházet přibližně na dvanáct milimetrů. Takto připravený kabel opatrně vsuneme až na doraz do konektoru. Nejdříve zkontrolujeme, zda barvy a pořadí vodičů odpovídají námi zvolenému schématu a že jsou konce vodičů až nadoraz v konektoru. Dále se ujistíme, že nám izolace kabelu vychází pod prolis v konektoru. Pokud je vše v pořádku vsuneme konektor do odpovídajícího otvoru v krimpovacích kleštích a stiskem zalisujeme. Jako poslední krok znovu po lisování zkontrolujeme vše, co jsme kontrolovali těsně před lisováním. Jeli vše v pořádku, máme hotovo. Pokud pracujete na velké a složité síti, možná se vám vyplatí pořídit si zkoušečku síťových kabelů. Osobně jsem ji zatím nepotřeboval. Vždy jsem se řídil tím, zda síť funguje.
Tímto jsem krátce shrnul postup a několik zásad při lisování konektorů RJ45. Přeji vám mnoho úspěchů při vytváření vlastní domácí sítě.