Když Nerdle nestačí

30.5.2023 Editováno: 19.9.2023 Kategorie: Ostatní

Pravidelní čtenáři Vlkova blogu již vědí, že rád hraju Nerdle. Postupem času jsem ale objevil a vyzkoušel další varianty této matematické hry.

První z nich je hra Numbrle, kterou vyvíjí Semih Aykut. Její princip je velmi jednoduchý, dalo by se říci založený na náhodě. Pokud víte o nějaké pokročilé logice, která se tam skrývá, tak se omlouvám a dejte mi prosím vědět… Hrací plocha je složena ze šesti řádků o pěti polích. Každý den se vygeneruje pět čísel v určitém pořadí. Vaším úkolem je uhodnout ta čísla i správné pořadí. Když čísla vyberete a potvrdíte, podbarví se stejně jako u Nerdle. Totiž správné číslo na správném místě je zelené, správné číslo ale na špatném místě je hnědé a špatné číslo, které v pořadí vůbec není, je černé.

Hra Numbrle

Za mě je to milá hra na roztrénování mozku před složitějšími úkoly. Musím se přiznat, že někdy se mi povede čísla uhodnout třeba až na předposlední pokus… Inu, ono se to nezdá ale těch možných kombinací je docela hodně. Kdyby tam bylo více políček a řádků, už by to bylo asi docela deprimující…

Druhou hru vytvořili ti samí vývojáři, kteří stojí za Nerdle. Jmenuje se Cross Nerdle a vypadá trochu jako křížovka. Hrací plocha se skládá z osmi řádků o osmi polích. Každý den se vygenerují políčka, která se nepoužívají, ta jsou označena černě. Do zbylých políček se doplní část rovnic, která spolu navzájem sdílí některá čísla, stejně jako v křížovce sdílí slova některá písmena. Vaším úkolem je doplnit tyto rovnice o chybějící čísla a znaky.

Hra Cross Nerdle

Pokud kliknete dole na tlačítko s očima, vámi doplněná čísla se podbarví. Zbarví-li se červeně, znamená to, že v tomto políčku se dané číslo či znak nevyskytuje. Neznamená to však že se nevyskytuje v rovnici vůbec. To je rozdíl oproti Nerdle. Pokud se vám zbarví zeleně, tak je asi jasné, co to znamená…

Přiznám se, že jsem nejdříve moc nepochopil jak to vlastně funguje. Původně jsem myslel, že ta rovnice jde jako had, to znamená, že by se navzájem prolínali rovnice v řádku i v sloupci… Pak mi došlo, že rovnice je jen v řádku nebo sloupci a pouze sdílí čísla s jinou… Ale možná jsem teď inspiroval nějakého vývojáře, nebo sám něco takového vytvořím…

Tím se pro dnešek zatím loučím a ozvu se zase někdy příště. Hezky si zahrajte…