CAD

Fusion 360 – Tvorba sestav na příkladu – svěrka VI – 2.část

19.6.2025 Upraveno 19.6.2025
spravce

minulém článku jsme si na list našeho výkresu umístili potřebné pohledy. Dnes celou dokumentaci dokončíme. Jen připomínám, že celý postup si můžete prohlédnout také v mém videu. Finální výkres ve formátu PDF naleznete na tomto odkazu.

Částečný řez pohledu ve výkresu v programu Fusion 360

Máme na výkresu rozmístěné pohledy jednotlivých komponent. Například na rameni svěrky potřebujeme okótovat závit v její horní části. K tomu využijeme příkaz „Breakout Section View“, který se nachází v horní liště rozhraní. Zvolíme pohled, ve kterém si přejeme řez vykonat. Následně nakreslíme oblast v pohledu, v níž se má řez vytvořit. Program nám sám zvolí jako hloubku řezu polovinu nejširší části komponenty. V našem případě to vychází přesně do poloviny závitu.

Nastavení částečného řezu v programu Fusion 360

V tomto vytvořeném částečném řezu přes závit nám chybí zobrazit linky, které symbolizují velký průměr závitu. Dvojklikem myši na pohled ramene si otevřeme nastavení a zaškrtneme volbu „Thread Edges“. Tím dosáhneme požadovaného zobrazení slabých linek symbolizujících závit.

Řez pohledu v programu Fusion 360

Zůstaneme stále u pohledu ramene. Využijeme volbu „Section View“ pro zobrazení pouze spodní dosedací plochy v rameni svěrky. Opět kliknutím myší vybereme pohled a načrtneme rovinu řezu, kterou potvrdíme kliknutím na fajfku. V kontextové nabídce nastavíme parametry tohoto pohledu. V našem případě se bude jednat hlavně o odpovídající měřítko. Jako poslední krok tažením pohledu myší na určitou stranu konečně vytvoříme požadovaný pohled a kliknutím jej někam umístíme.

Řez pohledu v programu Fusion 360

Tento pohled je ale stále navázaný na svůj mateřský pohled, ze kterého jsme jej vytvořili. Pokud si přejeme jiné umístění pohledu, uchopíme jej myší a stiskneme a následně pustíme klávesu Shift. Tím vazbu zrušíme a můžeme si pohled umístit kamkoli chceme.

Detail pohledu v programu Fusion 360

Některé části modelu jsou při zvoleném měřítku v pohledu zkrátka příliš malé na to, abychom je mohli smysluplně kótovat. Využijeme příkaz „Detail View“, který nám po zvolení mateřského pohledu umožní vykreslit v něm oblast, jejíž obsah si můžeme následně kamkoli umístit v jakémkoli měřítku. To je velmi užitečné pro zobrazování různých malých drážek nebo třeba zápichů. S tímto detailním pohledem můžeme dále nakládat jako s běžným.

Detail pohled v programu Fusion 360

Osy souměrnosti a středové značky v programu Fusion 360

U komponent, které mají kruhový průřez, případně pokud jsou souměrné podle nějaké osy je potřeba doplnit osu souměrnosti. Pokud se jedná o díru, nebo potřebujeme přidat středovou značku do kruhového průřezu zvolíme v záložce „Geometry“ příkaz „Center Mark“. Po jeho vybrání klikneme na obvod kruhu, do jehož středu si značku přejeme umístit a ona se nám sama vytvoří.

Tvorba osy souměrnosti v programu Fusion 360Naopak, pokud potřebujeme umístit klasickou osu souměrnosti využijeme ve stejné záložce příkaz „Center Line“. Ten nám automaticky vytvoří osu souměrnosti mez dvěma rovnoběžnými hranami. Fusion 360 bohužel v současnosti nenabízí možnost vytvořit osu přes dva body, což je občas limitace. Pokud by tedy automaticky generovaná osa byla třeba příliš krátká, máme možnost ji protáhnout tahem za její konce.

Kóty v programu Fusion 360

Velmi podstatnou částí každého výkresu jsou samozřejmě kóty, které nám uvádí skutečné rozměry komponent. Nejčastěji budeme používat příkaz „Dimension“ ze záložky „Dimensions“. Po výběru příkazu musíme zvolit křivky či body jejichž rozměry, či úhel chceme zobrazit. Zajímá-li nás délka křivky, stačí ji kliknutím vybrat. Chceme-li okótovat rozměr mezi dvěma body, musíme je oba vybrat. V případě díry, nám Fusion 360 automaticky okótuje její průměr. Stejně tak se stane u poloměru. Kdy nám bude zobrazen jeho rádius.

Tvorba kóty v programu Fusion 360V případě díry máme možnost si vybrat, jestli chceme rozměr okótovat jako průměr nebo poloměr. Učiníme tak, že před potvrzením vytvoření kóty, tedy po vybrání křivky k okótování ale před potvrzením vytvoření kóty kliknutím levým tlačítkem otevřeme kontextovou nabídku pravým tlačítkem myši. Zde si vybereme mezi volbami „Radius“ či „Diameter“. Tvorbu kóty následně potvrdíme právě kliknutím levým tlačítkem myši.

Máme samozřejmě možnost vytvořené kóty nadále upravovat. Kromě úpravy její polohy tažením myší, můžeme zasáhnout i do její hodnoty. Učiníme tak po vytvoření kóty dvojklikem na její hodnotu. V tuto chvíli můžeme například u závitové kóty odmazat třídy přesnosti a ponechat jen jeho hodnotu. Stejně tak v otevřené kontextové nabídce můžeme upravit přesnost desetinných míst nebo vložit předpřipravený symbol před, či za hodnotu kóty.

Chceme-li okótovat závit, poslouží nám k tomu příkaz „Hole and Thread Note“ v záložce „Text“. Po jeho výběru si zvolíme křivku znázorňující buď velký nebo malý průměr závitu. Tím vytvoříme odkazovou čáru s parametry závitu. Jak jsem již psal výše máme možnost odstranit třeba údaj o třídě přesnosti, pokud jej nevyžadujeme.

Odkazové značky v programu Fusion 360

Jsme téměř na konci a zbývá nám již jen vytvořit u každé komponenty značku s číselnou hodnotou odkazující na komponentu uvedenou v kusovníku. Tomuto účelu slouží příkaz „Balloon“ v záložce „Tables“. Pokud jej vybereme stačí nám kliknutím zvolit komponentu k níž chceme značku přiřadit. Fusion vytvoří balónek s odpovídající číselnou hodnotou. Máme samozřejmě možnost si tahem myší upravit jeho polohu dle našich potřeb. Takto označíme všechny komponenty ze sestavy, abychom zvýšili její přehlednost.

Tvorba odkazové značky v programu Fusion 360

Export výkresu do formátu PDF v programu Fusion 360

Free verze programu Fusion 360 neumožňuje přímý export výkresu do formátu PDF. Máme ale možnost toto omezení obejít přes příkaz „Print“, který nalezneme v záložce „File“. V otevřené nabídce si však jako tiskárnu ve vlastnosti „Printer Name“ zvolíme možnost „Microsoft Print to PDF“ a soubor uložíme na svůj lokální stroj. Tím jsme získali výkres v univerzálním formátu, který můžeme s kýmkoli sdílet, případně tisknout.

Tisk výkresu do PDF v programu Fusion 360

Závěr

Tímto jsme dokončili naši sestavu svěrky. Výkresová dokumentace je často opomíjena. Což je škoda, protože právě ona je tím výstupem a podkladem, ze kterého následně vycházíme ve výrobě. Přeji vám mnoho úspěchů nejen při tvorbě vlastních projektů v CAD programech. Budu se na vás těšit někdy příště. Ať se daří!

Pro vstup do diskuze se prosím přihlašte